Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

RECENZE: Doživotí (pro Milana Kunderu)

Na románovém debutu Martina Juna Doživotí je nejvíc pozoruhodný nikoli její obsah, odkazující na osobu Milana Kundery a jeho údajnou “udavačskou” kauzu, ale fakt, že se našel nakladatel, který rozpaky budící text vůbec vydal.

Hned v úvodu knihy čteme poznámku autora, že “postavy a děj románu jsou součástí fikce vzešlé z autorovy fantazie a jejich činy nemohou být spojovány s jednáním reálných osob”, což je poněkud zarážející tvrzení, pokud ještě před vydáním zaslalo nakladatelství Milanu Kunderovi anotaci Junova románu a na přední obálce chtělo použít fotku právě s Kunderou. Stěžejním obsahem knihy, která se měla původně jmenovat Smrt spisovatele K., je udavačská kauza jistého K., která se do nejmenších detailů shoduje s Kunderovou šest let starou kauzou. Jména účastníků kauzy spisovatele K. jeví rovněž pozoruhodnou podobu: Plytká (v reálu Militká), Prásk (v reálu Dlask) atd. Pod dojmem takových skutečností lze stěží vnímat autorovu poznámku jinak, než jako pouhý alibismus.
Na začátku románu je jistý spisovatel K. zadržen v České republice kvůli svému šedesát let starému udání a posléze souzen. Tato část je bezesporu dílem autorovy fantazie. Není mi pouze jasné, jak by kdokoli mohl být policií zadržen pro něco tak chabého, jako jsou materiály na základě kterých byl Kundera před šesti lety nařčen časopisem Respekt (potažmo historikem Adamem Hradílkem a novinářem Petrem Třešňákem) a které jsou totožné s románovými důkazy vůči K. Rovněž autorova představa pomyslného soudního procesu nemá se skutečným soudnictvím nic společného. Junova románová představa průběhu soudního procesu je úsměvná, je to vlastně jen zinscenovaný záštiplný lidový tribunál.
Obzvlášť postava státního žalobce by svými plamennými proslovy zahanbila i legendárního prokurátora Urválka. “Vážený pane předsedo, vážený senáte, chtěl bych poukázat na jeden neoddiskutovatelný fakt chování pana obžalovaného, který napovídá, že o svém provinění velmi dobře ví. Jak víme, pan obžalovaný opustil svou vlast, nehlásí se ke svému národu, například si ani osobně nepřevzal státní vyznamenání, když už přijede, tak inkognito, blokuje české překlady svých knih a přestal psát v českém jazyce. Řeklo by se dobře, žil odloučený ve Francii, bez možnosti návratu, změnil jazyk. Ale on napsal první román ve francouzštině až v 90. letech! V době, kdy zmizela hraniční bariéra, staví svou vlastní. Je tedy legitimní se tázat: Co za tím zatracením rodné země stojí? Není to snaha vytěsnit vinu z minulosti? Zapomenout na provinění, kterého se v mládí dopustil?”  Tohle lze jen stěží považovat za ukázku anotací zmiňované autorovy fantazie, spíš jde o ukázku ztráty soudnosti.
Jun se sice formálně snaží napodobit Kunderův styl, jenže jedna věc jsou dílčí nápady a druhá věc je jejich literární zpracování. Kniha totiž selhává už na úrovni řemesla. Autorovi chybí cit pro jazyk i vhodnou volbu slov, jakoby se nutil do stylu, který mu není vlastní. Anotace slibuje lehké čtení, ale ono je to díky krkolomným slovním spojením naopak čtení velmi obtížné. Přesnější by bylo označit text za povrchní a jalový, což je něco zcela jiného, než se nám nakladatel snaží vsugerovat.
Části knihy věnované postavě Michala, nejspíš autorova alter ega, patří mezi nejosobnější části knihy, stejně jako Kundera i Jun zde vstupuje do svého románu. Budoucí spisovatel Michal/Jun se cítí být spřízněný se spisovatelem K., přestože není jasné proč. Těžko si představit dva odlišnější světy než ten Kunderův a Junův. Kunderův autorský styl je odrazem jeho inteligemce, osobnosti, postojů, vzdělání, koncepčního uvažování atd. Je za tím mnohem víc, než je patrné na první pohled a myslet si, že jde jen o intelektuální cvičení, které lze s trochou sebedůvěry imitovat zpoza korporátního ředitelského stolečku, svědčí o naprostém nepochoponí fenoménu Kundery. Právě tady vidím zásadní pochybení nakladatelství. Pokud chybí sebereflexe autorovi, pak by alespoň neměla chybět lidem v knižní branži.
Navíc kniha selhává v tom nejdůležitějším, tedy jako svébytný komentář ke Kunderově kauze. V argumentech, které autor ve smyšleném procesu uvádí se nedostává ani na úroveň informací, které byly zveřejněny již před šesti lety. Jun nedokázal přinést nic nového, řadu faktů a argumentů vynechává, jeho osobní myšlenkový přínos je nulový. Což je zvláštní u někoho, kdo se podle všeho cítí být bytostným intelektuálem. Jun de facto udělal stejnou “práci” jako Hradilek s Třešňákem: přiklonil se k verzi, která mu z nějakých důvodů vyhovuje a vše ostatní ignoruje. Peheho šest let starý článek dokázal na několika řádcíh sdělit víc a nesrovnatelně inteligentněji než Jun svým třísetstránkovým románem nyní.
Kromě přehlížení nevyhovujících faktů má Junův román a Hradilkův článek ještě jedno společné: jak nakladatelství Labyrint, tak časopis Respekt využili/zneužili osobu Milana Kundery jako marketingový tahák. Na den (před šesti lety), kdy vyšel Hradilkův text, měl Respekt dlouhodobě plánovanou marketingovou akci a přestože část redakce Respektu tehdy byla proti předčasnému zveřejnění Hradilkova textu, většina redakce se údajně vyslovila pro zveřejnění. Kunderovo jméno zaručovalo pozornost.
S obdobným marketingovým nápadem přišlo nyní i nakladatelství Labyrint. Ještě před zveřejněním proběhla médii zpráva o Kunderových výhradách k vydání románu. Nakladatelství poslalo Milanu Kunderovi obálku, na níž byla jeho stará fotka z návštěvy Paříže a anotaci románu: “Světově proslulý spisovatel K. je zatčen při poslední návštěvě rodné země a souzen za údajné šedesát let staré udání”. Jiří Peňáz zprávu o Kunderových výhradách komentoval následovně: “Odhadujeme, že na románu, který jsme ovšem nečetli, je nejzajímavější, že Kundera byl proti. Tedy aspoň to tvrdí nakladatel. Kdyby byl pro, nebylo by to zdaleka tak přitažlivé. Spisovatelův nesouhlas si proto nakladatel předem pojistil, k čemuž ani nepotřeboval moc invence. Vypadalo to přitom férově a snaživě. Uděláte něco, co ho naštve, pošlete mu to, on se opravdu (nebo stačí, že údajně) naštve a vy slavně sdělíte, že se dotyčný naštval. Pozornost je zaručena.”

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Vaněk | pátek 19.9.2014 9:20 | karma článku: 7,40 | přečteno: 438x
  • Další články autora

Martin Vaněk

Tomáši Halíkovi jen schází smysl pro humor

Nemohu se zbavit dojmu, že celá epizoda kolem kritiky Charlie Hebdo Tomášem Halíkem není ničím jiným, než bouří ve sklenici vody, v níž nejde o žádné velké ideje, ale pouze o fakt, že Tomáš Halík jednoduše nerozumí tomu, co to je humor.

29.1.2015 v 10:05 | Karma: 14,22 | Přečteno: 707x | Diskuse| Společnost

Martin Vaněk

Zápisky šílencovy: Boží bojovníci proti islamistům

Jako kajícný důkaz opravdovosti svého obrácení na víru havlismu, přislíbil Bohuslav Sobotka americkému Kongresu aktivní účast Česka v boji proti terorismu na Blízkém východě.

18.12.2014 v 8:00 | Karma: 22,70 | Přečteno: 880x | Diskuse| Politika

Martin Vaněk

Zápisky šílencovy: Pražská kavárna na kolenou

Miloš Zeman dostál své pověsti geniálního stratéga a zákulisními machinacemi dosáhl toho, že se káva dostala na seznam zakázaných látek. Pražské kávarně tím zasadil nečekaný úder.

15.12.2014 v 9:06 | Karma: 22,08 | Přečteno: 1509x | Diskuse| Politika

Martin Vaněk

Zápisky šílencovy: Úniky na Lince důvěry

Z českých policejních složek, známých svou informační inkontinencí, unikly další zneklidňující podrobnosti ohledně prezidentova návratu z Číny.

11.12.2014 v 9:00 | Karma: 7,77 | Přečteno: 428x | Diskuse| Politika

Martin Vaněk

Zápisky šílencovy: Další případ diskriminace

Českou zdravotní školou, neblaze proslulou diskriminací dvou muslimských dívek, otřásá další skandál. Tentokrát je stěžovatelem párek lidojedů, kterým bylo hrubě upřeno lidské právo na teplý oběd.

8.12.2014 v 8:00 | Karma: 30,02 | Přečteno: 1112x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Mluvit se bude o jednotě i Ukrajině. Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu

15. května 2024  22:42

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu. Sejde se mimo jiné se svým...

Básník, sekuriťák, sympatizant opozice. Kdo je podezřelý z útoku na Fica

15. května 2024  17:45,  aktualizováno  22:34

Navrhl jsem smrti, abychom si potykali, a ona... se rozplakala. Tak začíná jedna z básní 71letého...

Všechny nás to zasáhlo. Situace je napjatá nejen na Slovensku, reagoval Fiala

15. května 2024  21:29,  aktualizováno  22:05

Premiér Petr Fiala ve středu večer na CNN Prima News ohledně atentátu na slovenského premiéra...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 36
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2647x
Skeptik.